1. Welcome! Please take a few seconds to create your free account to post threads, make some friends, remove a few ads while surfing and much more. ClutchFans has been bringing fans together to talk Houston Sports since 1996. Join us!

How much should I be spending on food each month? (plus suggestions)

Discussion in 'BBS Hangout' started by ClutchCityReturns, Aug 10, 2007.

  1. Phillyrocket

    Phillyrocket Member

    Joined:
    Jun 12, 2002
    Messages:
    14,473
    Likes Received:
    11,656
    Cheap stuff I ate while single and marathon training (ran a 3:40 marathon eating this stuff):

    Sandwiches: PBJ, Mayo/cheese, roast beef, turkey
    Grapes (wait till they go one sale)
    Bananas - as mentioned dirt cheap and IMO nature's perfect food
    Jello
    fat free granola bars
    reduced fat cheez its
    green gaint microwavable broccli and cheese
    Hamburger helper - cheap fills you up
    Ramen
    Reduced fat oreos/chips ahoy
    Spaghetti - cheap, cheap, cheap
    Mac/cheese
    Sherbert - fat free helps with the sweet tooth and cheap
    Frozen waffles
    eggs
    turkey bacon
    Reduced salt campbells soup
    Reduced fat chey boyardee ravioli (green label can)
    ranch style beans
    Honeycomb cereal - cheap and better nutrition then most sweet cereals

    All I can think of. Enjoy living cheap for now once you get married and you have to buy all of the special foods (soy milk, green tea) and special needs crap for your wife ($10 f**king dollars for bodywash!!) All your money worries will be over as you will have none to worry about!
     
  2. Xerobull

    Xerobull ...and I'm all out of bubblegum
    Supporting Member

    Joined:
    Jun 18, 2003
    Messages:
    36,914
    Likes Received:
    35,803
    You guys aren't really helping the guy too much.

    1. (already been stated) learn how to cook, and take your lunch to work. Don't try to be too extravagant. 'Cooking' doesn't mean making a 10 step dish every meal. Get some chicken, bake it (or cook it somehow), and then get one of those packages of rice/noodle dinners. Mix in a couple of chicken breasts, and you have a couple meal's worth of food. Cost to you- $3ish.
    2. Shop cheap- Wal-Mart or HEB Pantry
    3. Buy a Sunday Paper and look at the ads. If there's a really good deal, buy in bulk. I buy at least $30 worth of chicken breasts when it hits less than $2 a pound.
    4. Clip coupons on stuff you like. Don't buy things just because you have coupons.
    5. (already stated) routine. Break the habit of eating out.

    Groceries for my little family- my wife, my 20-month-old son and myself, including diapers, is $80-100 a week, and we rarely go out to eat, and I always eat lunch at home, whatever my wife whips up for me.

    Good luck!
     
  3. Manny Ramirez

    Manny Ramirez The Music Man

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    28,800
    Likes Received:
    5,745
    OldManBernie,

    Try PB and honey - it was a staple for me all throughout my schoolyears.

    $3K a month in eating out - wow, I have seen some crazy stuff on this BBS but that has to be around the top.

    ClutchCityReturns,

    I budget $400 a month in groceries for me, my wife, and daughter. This doesn't include eating out which we might do once to twice a week. So, it is probably closer to $600 a month if you factor that in.

    When I was single, I used to get $20 every Monday out of the ATM machine and eat at Taco Bell, Whitt's Barbecue, and Arby's for lunch. Never had a problem with running out of money doing that.
     
  4. OldManBernie

    OldManBernie Old Fogey

    Joined:
    May 5, 2000
    Messages:
    2,851
    Likes Received:
    221
    I like fruits, but they're not really filling when it's dinner time. Often times, it just makes me more hungry.

    I like the cooler idea, maybe I can just have my dinner at the office before I leave for class.

    Regardless, I have a feeling I'll be eating a lot of Clif bars.
     
  5. heypartner

    heypartner Member

    Joined:
    Oct 27, 1999
    Messages:
    63,510
    Likes Received:
    59,002
    I disagree. It's pretty close to Rachel Ray and corporate per diems. What is steep is sustaining it for every day of the month.
     
  6. CHI

    CHI Member

    Joined:
    Feb 15, 1999
    Messages:
    1,009
    Likes Received:
    323
    I work at Piper Jaffray. She at Holiday Inn. Like heypartner said, its $100/day for the two of us which is not unreasonable because we eat out at restaurants for every meal.

    I feel that we could have so much more money saved if we just cut down our food spending. We set a goal budget of 1k a month but its impossible to stick to unless we learn how to cook. :(
     
  7. Blake

    Blake Member

    Joined:
    Apr 7, 2003
    Messages:
    9,970
    Likes Received:
    3,005
    That's what I mean. There is nothing special about dropping $100 in a day (or a meal in some cases) eating out for two, but every day? Wow

    CHI-learn to cook. that's a mortgage right there, bro
     
  8. OldManBernie

    OldManBernie Old Fogey

    Joined:
    May 5, 2000
    Messages:
    2,851
    Likes Received:
    221
    I've tried PB and honey. It's pretty tasty, but it makes a bit of a mess when it's transported, and my hands always end up sticky after eating it. I'll need to remember to keep it away from the textbooks when I'm eating that I guess.
     
  9. rrj_gamz

    rrj_gamz Member

    Joined:
    Aug 15, 2002
    Messages:
    15,595
    Likes Received:
    198
    Well, it depends on how many times a day you want to eat...It is definitely cheaper to buy groceries than eat out...Problem is, you want to get out of the house every once in a while...Plus for lunch, sandwiches get old...

    I cook at least once a week and the leftovers last me 2 - 3 days...I work out at lunch and go home and eat a sandwhich...every once in while, I'll go to subway for the $2.69 special...For dinner, you can live off of soup, but can get a rotiesserie (msp?) chicken from sam's (steriod injected chicken) and that lasts at least 2 - 3 days...

    Maybe budget $50 every two weeks for groceries...

    Edit: I do eat out for lunch 3 times a week at about $10 a pop...On the weekends, I eat out at least once...Then there's the bars...
     
    #49 rrj_gamz, Aug 10, 2007
    Last edited: Aug 10, 2007
  10. CHI

    CHI Member

    Joined:
    Feb 15, 1999
    Messages:
    1,009
    Likes Received:
    323
    Does that rotisserie chicken last the whole week? How long does it take to go bad?
     
  11. kokopuffs

    kokopuffs Member

    Joined:
    Oct 19, 2006
    Messages:
    1,637
    Likes Received:
    31
    if you don't have a good amount of income, you shouldn't be eating out every day. Buy your groceries and prepare lunch. You can probably eat fairly decently for <$150 a month. As long as you don't splurge on comfort foods alot.
     
  12. SirCharlesFan

    SirCharlesFan Member

    Joined:
    Apr 8, 1999
    Messages:
    6,028
    Likes Received:
    143
    It's not impossible. You don't even have to learn how to cook. You two are just lazy. It ain't hard to throw a chicken breast/hamburger patty on a George Foreman Grill, boil/drain spaghetti (and put sauce in the microwave), make Hamburger Helper, make a salad (hell, they come in those pre-mixed packages now), put a frozen pizza in the oven, boil some rice, cook some beans (mix the rice and beans, throw in shredded cheese and salsa if you want something extra), make a ham and cheese sandwich (put butter on bread and throw on skillet if you want it hot), make a peanut butter jelly sandwich, crack open an egg and let it sit in a skillet for a minute or two, put cereal in a bowl and pour milk over it, put oatmeal in a bowl and pour milk over it (then microwave it), put some frozen biscuits in the oven for about 15 minutes then put jelly on it (or no jelly)...I could go on forever about stuff you could eat w/o learning how to "cook."
     
  13. OldManBernie

    OldManBernie Old Fogey

    Joined:
    May 5, 2000
    Messages:
    2,851
    Likes Received:
    221
    Forget learning to cook, if you can make a salad or a sandwich, you can easily have a meal at no more than $2 each. What you need is the dedication and a routine to actually save that money.
     
  14. OldManBernie

    OldManBernie Old Fogey

    Joined:
    May 5, 2000
    Messages:
    2,851
    Likes Received:
    221
    It's good for a week. Sometimes the size of the chicken varies, so it's good for 4-6 lunches. If on Friday I'm out of chicken, I'll substitute with a can of tuna.
     
  15. macalu

    macalu Member

    Joined:
    May 19, 2002
    Messages:
    16,942
    Likes Received:
    836
    unless you make 7 figures a year, spending $100/day on food is just ridiculous. i think it's worth the time and money you save to learn how to do some cooking. it's not like you have to be an iron chef.
     
  16. Fatty FatBastard

    Joined:
    Jul 13, 2001
    Messages:
    15,916
    Likes Received:
    159
    Ok, just to let y'all know. I usually pay $100-150/month on groceries, and they last for a month.

    Burritos, corn dogs, luncheon meat, spaghetti, some frozen pizzas, sloppy joes, hot dogs, etc. It's pretty damn easy. (and actually, it'll last two months, but that's because I eat out a lot.)
     
  17. wnes

    wnes Contributing Member

    Joined:
    Feb 19, 2003
    Messages:
    8,196
    Likes Received:
    19
    LOL ... freshly cooked rotisserie chickens cost only $5 each at Costco. If your home is not far away from Costco, by the time you get to your dining table, the chicken will still be hot.

    Here is the thing. If you can be satisfied with eating rotisserie chicken, say, once in a while, you do not really sound like a high-maintenance guy as I originally thought, when it comes to food.

    Since you and your GF have been spending like $3K each month on food by going out virtually every meal, and you want to save some $'s, how does saving $1K a month sound to you?

    I bet you can easily find a decent part-time family cook who can cook two meals a day for both you and your GF, on a $2k monthly budget that covers both labor and food costs. Neither you or your GF needs to spend any time in the kitchen, other than heating up the food, occasionally.
     
    #57 wnes, Aug 10, 2007
    Last edited: Aug 10, 2007
  18. RocketMan Tex

    RocketMan Tex Member

    Joined:
    Feb 15, 1999
    Messages:
    18,452
    Likes Received:
    119
    Groceries - $50 a week, and I'm a freaking gourmet. My advice is shop sales, and only buy what you know you will consume.
     
  19. WhoMikeJames

    WhoMikeJames Member

    Joined:
    Jun 28, 2005
    Messages:
    12,691
    Likes Received:
    306
    Try using Rice-Aroni for a side. One package makes a lot too.

    If you don't mind you could also squeeze in some fast food (normal food, breakfast, or like a salad) every now and then If you are trying to save money.
     
  20. StupidMoniker

    StupidMoniker I lost a bet

    Joined:
    Jul 18, 2001
    Messages:
    16,150
    Likes Received:
    2,817
    You (and your girlfriend each) spend $50 a day eating out? Do you have steak and lobster every day or something?
     

Share This Page

  • About ClutchFans

    Since 1996, ClutchFans has been loud and proud covering the Houston Rockets, helping set an industry standard for team fan sites. The forums have been a home for Houston sports fans as well as basketball fanatics around the globe.

  • Support ClutchFans!

    If you find that ClutchFans is a valuable resource for you, please consider becoming a Supporting Member. Supporting Members can upload photos and attachments directly to their posts, customize their user title and more. Gold Supporters see zero ads!


    Upgrade Now