Isn't it a lot cheaper to buy 2 liters of soda? I don't get why people always go for cans. Most people who buy soda are not drinking it so slowly that a 2 liter would go flat before they finish. I get the minor inconvenience of getting a glass out and pouring, but it just seems like a waste and somewhat lazy. Not to mention a lot more material goes into packaging that 12 pack.
Seeing that reciept reminds me of some college kids up here in Nacogdoches. They are getting food stamps, but live in the most expensive fully furnished apartments in town.
i dont want to even think of the **** storm that will blow over debating the use of 2 liters. first, it's in a plastic bottle. **** storm second, you pour it into a container (could be plastic). **** storm. third, you clean it in a dishwasher using water and electricity. **** storm. other third, you used a disposable cup. **** storm. fourth, you throw away the bottle. **** storm. other fourth, you try to recycle but you put the polyethylene terephtalate in the high density polyethylene container. **** storm. fifth, you better pray you didnt do any of this on earth day. **** storm.
No, factually it is true. You are misinformed, or know very little about food. It does mean it is more expensive in most cases (except produce) which someone on assistance should avoid. Thats fine but I would think most people would not really care much either way.
A lot of the people who argue govt. should get out of people's business seem to want govt. in this guy's business telling him what he can or can't buy. We don't know if the food stamp user went without meals, cut back on other things, or how they budget their money so they can afford some steak and lobster. $8.99 for lobster is a good price. It's his food stamps. He qualified for them presumably legitimately, and how he spends them once he qualifies for them isn't anyone's business. It's odd when conservatives believe that it's ok to tell people what they can and can't do.
I don't remember telling anyone this is wrong but frankly the food stamp money is not "their money". It is a handout to keep people from starving.
I like Donny's idea of a welfare food distribution line. It's a bigger hassle, but at least it provides food to people who really need it.
Bull****. It's an abuse of the system to buy lobster and steak on food stamps. It leads to ideas like the welfare distribution food line idea previously suggested which I do not agree with. I do agree that people should be left to manage their own affairs. Unfortunately jerks like lobster guy may potentially ruin the system for the honest ones who purchase food within the spirit of the system and respect the responsibility of a debit-card type system.
Is there someone that supports the banks and traders that tanked the economy? You act like people are pissed about this to the exclusion of those people. Can't we be pissed at both. I was against the bailouts and I am against food stamps buying lobster.
I can't believe some people are this bothered over a guy that bought lobster and steak on food stamps. I doubt he purchased the lobster and steak for his own consumption but that's besides the point and I'll play anyways.... Is lobster and steak that much of a "delicacy" or "luxury" item that people gotta get all worked up over it? What's the difference between spending $141.78 on hot dogs, chips, microwave dinners and pasta etc. compared to Lobster and steak? It's his food stamps and he should be able to purchase whatever the hell he pleases. I'm sure people have gotten away with much worse. Are some of you really that jealous/envious that a guy is eating steak and lobsters? Like I said if it was any other food it wouldn't matter but since it's steak and lobster people gotta get all worked up over it. And don't even go there with the... "well it's my tax money" argument. Would it really make you feel better if he was buying top ramen instead and canned goods instead?
I'm not going to get into a pissing contest with you about this, we obviously disagree, but I'll say this and let the impartial observers on the BBS decide for themselves, I worked as a personal trainer and nutritional consultant for the last 4 years, I spent many a day carefully going up and down and back and forth across traditional grocery stores with people helping them set up healthy eating plans and teaching them how to shop and cook smart. I know quite a bit about food content, production and cost. Ideally, yes, you would want them buying bare essentials, but that isn't a realistic expectation for a number of reasons. Most people wouldn't care because they wouldn't really think about the issue that critically, they'd just have the typical knee-jerk class warfare 'dey took our jerbs!' reaction and that would be it.
Generally a 2 liter soda costs between one and two dollars. Let's assume $1.50. I regularly find a 12 pack for around $3.00. My options would be 67.6 ounces of a big in convenient bottle or more than twice that amount in convenient cans (I can easily take them places). Being that the cost per ounce is roughly the same, cans are the choice for me.